تبلیغات
جنگ افزار ها - موشک کروز BrahMos PJ-10
جنگ افزار ها
سال جهاد اقتصادی گرامی باد

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

موشک کروز BrahMos PJ-10

 برهموس PJ-10  یك موشك كروز مافوق‏صوت می‏باشد كه آن را می‏توان از طریق زیردریایی‏ها، ناوهای جنگی، هواپیماها و یا از سطح زمین پرتاب نمود.
این موشك، تولید مشتركی است بین شركت روسی Mashinostreyenia و شركت هندی Brahmos Corp كه پیشرانهء آن بر اساس موشك روسی «یخونت» (Yakhont) طراحی شده است، در حالی كه سامانهء هدایت كنندهء موشك به وسیلهء شركت هندی Brahmos ساخته شده است.

برهموس، جزو معدود موشكهای كروز در كل جهان محسوب میشود كه در سرعت حیرت‏انگیز 2.5 تا 2.8 ماخ پرواز می‏كند، كه این مقدار، سه برابر سرعت موشك كروز آمریكایی «اماهاوك»(Tomahawk) می‏باشد.طراحی برهموس، كار مشتركی است بین «سازمان تحقیقات و تولیدات دفاعی» (DRDO) از هند و موسسهء فدرال ایالتی Mashinostroyenia از روسیه (NPOM) كه تحت سرمایه‏گذاری شركت هوافضای برهموس انجام پذیرفت.
این موشك، نام خود را از اسامی دو رود بزرگ Brahmaputra و Moskva برگرفته است. دو كشور روسیه و هند، قصد دارند تعداد 1000 فروند از این موشك كروز را در طول 10 سال آینده تولید نمایند و 50 درصد تولید را نیز به سایر كشورها صادر كنند.

موشك برهموس در ارتفاع 10 متری سطح زمین پرواز كرده و به اهداف خود اصابت می‏كند. این موشك، پس از پرتاب، به سرعت 2.8 ماخ دست پیدا می‏كند و دارای حداكثر بردی برابر 290 كیلومتر می‏باشد.
موشك ناوپرتاب و زمین پرتاب برهموس، هر دو دارای 200 كیلوگرم سرجنگی هستند، در حالی كه نوع هواپرتاب آن، كه BrahMos A نام دارد، دارای 300 كیلوگرم مادهء منفجره می‏باشد.
این موشك از پیشرانه‏ای دو مرحله‏ای، شامل راكت سوخت جامد جهت شتاب‏دهی اولیه و سپس یك موتور رمجت با سوخت مایع، جهت دست‏یابی به پرواز مافوق‏صوت بهره می‏گیرد.
موتور هواخنك رمجت از نظر میزان مصرف سوخت، بسیار بهینه‏تر از پیشرانه راكت با سوخت جامد می‏باشد، به همین جهت، این پیشرانه، به برهموس این امكان را میدهد تا به فواصلی بسیار دورتر از یك موشك مجهز به پیشرانهء معمول راكت، دست پیدا كند.
سرعت بسیار بالای موشك برهموس، باعث میشود تا خسارت ناشی از انرژی جنبشی حاصل از برخورد نیز بسیار بیشتر از یك موشك كروز با سرعت كمتر، نظیر تاماهاوك باشد.
اگرچه برهموس، یك موشك ضدكشتی به شمار میرود، اما می‏توان آن را بر علیه اهدافی در سطح زمین نیز مورد استفاده قرار داد. موشك برهموس را هم می‏توان به صورت عمودی و هم به صورت زاویه‏دار و در تمام 360 درجهء افق پرتاب نمود.
موشك برهموس ویژهء پرتاب از زمین، دارای مشخصات مشابهی با انواع هواپرتاب یا دریاپرتاب می‏باشد.
گونهء هواپرتاب، دارای بوستر كوچكتر می‏باشد؛ ضمن اینكه دارای بالچههای اضافی در قسمت دم جهت ثبات بیشتر حین پرتاب می‏باشد.

موشك برهموس، به تازگی جهت استفادهء هواپرتاب به وسیلهء جنگنده‏های Su-30MKI دچار برخی تغییرات شده است. یك كمیتهء مشترك بین «سازمان تحقیقات و تولیدات دفاعی» (DRDO) و نیروی هوایی هند (IAF)، دستوری مبنی بر ایجاد تغییرات ساختاری در جنگندهء Su-30MKI را صادر كردند تا موشك برهموس، بتواند در این هواپیما قابل نصب شود.

 

 

خصوصیات  

عملكرد: موشك كروز ضد كشتی  هوا/دریا/زمین

سازنده: Federal State Unitary Enterprise (Mashinostreyenia), Brahmos Corp

طول: 9 متر

وزن پرتاب :3900 كیلوگرم

قطر: 0.67 متر

برد: (300 ) كیلومتر

سرعت: 2.5 تا 2.8 ماخ

سیستم هدایت: INS, GPS, active and passive radar

كلاهك: 200 كیلوگرمی


 

● منبع اصلی: سنترال كلوپ

● منابع كمكی: وكیپدیا و  MissileThreat 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : حسن عبدپور

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • مطالب درج شده در این وبلاگ از نظر شما بازدید کننده محترم چگونه بوده است؟

نویسندگان