تبلیغات
جنگ افزار ها - موشك بالستیك M-9 ایران یا DF-15/CSS-6 چین
جنگ افزار ها
سال جهاد اقتصادی گرامی باد

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

موشك بالستیك M-9 ایران یا DF-15/CSS-6 چین

 DF-15(با نام صادراتی:M-9 ;كد ناتو:CSS-6)  موشكی است یك مرحله ای با سوخت جامد كه در دسته موشك های بالستیك با برد كوتاه(SRBM) قرار دارد.این موشك توسط CASC مركز تحقیقات موتور راكت چین(كه امروزه ARMT  یا صنایع فضایی چین نامیده می شود) طراحی و ساخته شده است.نام این موشك زمانی مطرح گشت كه PLA چندین موشك را به تنگه بحران زده تایوان شلیك كرد.این موشك جزو موشك های استراتژیك غیر هسته ای چین در قسمت توپخانه محسوب می شود.

طراحی این موشك در سال 1985 شروع گشت و اولین پرواز ازمایشی خود را در سال 1987 انجام داد.این موشك برای اولین بار در نمایشگاه صنایع دفاعی كه در سال 1988 در شهر بیاجنگ چین برگذار شد نمایش داده شد.

M-9 می تواند كلاهكی اتمی50 تا 320 كیلوتنی و یا كلاهك متعارف 320 كیلوگرمی  را تا مسافت 600 كیلومتری(373 مایلی) حمل نماید.مدل های قدیمی تر  این موشك دقت خطایی بین  300 تا 600 متر را دارا بودند كه در مدل های جدیدتر این دقت به 150 تا 500 متر رسیده است(مدل های بروز شده این موشك دارای دقت خطای 30تا 40 متری می باشند). علت دقت بالای این موشك استفاده از سیستم خلبان خودكار پیشرفته در كنار سیستم موقعیت یاب جهانی GPS می باشد.

این موشك از موتوری تك مرحله ای با  سوخت جامد سود می برد كه سرعتی برابر با 6 ماخ را در فاز نهایی به این موشك می بخشد

M-9 به وسیله لانچرهای متحرك خود قابلیت جابجایی سریع را دارست كه به این موشك امكان تغییر مكان سریع برای جلوگیری از شناسایی شدن توسط دشمن و  استفاده در شرایط بحرانی را می بخشد.

M-9 بردی دو برابر موشك اسكاد را دارست اما از كلاهك سبكتری سود می برد و خسارات كمتری را به هدف وارد میكند.سیستم هدایت خودكار و GPS مدرن این موشك امكان هدف گیری دقیق را برای نیروهای نظامی استفاده كننده فراهم می اورد.

M-9 در هدف گیری بسیار تواناست و با سیستم خلیان خودكار خود كه توسط كامپیوتر دیجتالی كنترل میشود استفاده از نیروی انسانی قبل از پرتاب را به حداقل رسانده است.

نسخه سوریه ای این موشك شباهت زیادی به مدل ایرانی دارد,اعتقاد بر این است كه موشك های ایران و سوریه با كلاهك 320 كیلوگرمی توانایی رسیدن به برد 800 كیلومتر(497 مایل) را نیز دارا هستند.

جمهوری خلق چین تحت فشار امریكا قرار داد فروش این موشك ها را كنسل كرد اما تكنولوژی این موشك ها به كشورهای ایران,پاكستان و مصر فروحته شده است.

 


خصوصیات

عملكرد: موشک بالستیك كوتاه برد(SRBM)

نام موشك:,M-9,DF-15(كد ناتو:CSS-6)

سازنده: صنایع فضایی چین(ARMT)

كشور سازنده: جمهوری خلق چین

پیشرانه: موتور تك مرحله ای/سوخت جامد

طول:9.10 متر

قطر: 1 متر

برد: 600 كیلومتر(برخی منابع از برد 800 كیلومتری سخن گفته اند)

دقت خطا(CPE) : بین 30 تا 40 متر /در مدل های بروز شده

سرعت: 6 ماخ در فاز نهایی

سیستم هدایت: خلبان خودكار و سیستم مكان یابی ماهواره ای(GPS)

كلاهك: متعارف 320 كیلوگرمی/اتمی 90 كیلوتنی

مورد استفاده در:چین,سوریه,ایران,لیبی

ورود به خدمت:1987

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : حسن عبدپور

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • مطالب درج شده در این وبلاگ از نظر شما بازدید کننده محترم چگونه بوده است؟

نویسندگان