تبلیغات
جنگ افزار ها - هلیكوپتر تهاجمی آپاچی AH-64 Apache Helicopter
جنگ افزار ها
سال جهاد اقتصادی گرامی باد

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

هلیكوپتر تهاجمی آپاچی AH-64 Apache Helicopter

هلیكوپتر تهاجمی آپاچی  AH-64 Apache Helicopter

 

   

نمایی كلی از هلیكوپتر  آپاچی :

هلیكوپتر تهاجمی آپاچی ساخت شركت بوئینگ برای ارتش آمریكا كه جایگزین هلیكوپترهای كبرا (AH-1 Cobra) شده است و AH ابتدای نام هلیكوپتر مخفف Attacker Helicopter است .

 

تاریخچه هلیكوتر آپاچی:

در سال1972 ارتش ایالات متحده در حال آماده كردن طرح (AAH)برای هلیكوپتر پیشرفته تهاجمی (Advanced Attack Helicopter) بود و بعد از آماده شده این طرح مناقصه ای برای شاخت این هلیكوپتر  برگزار شد  و از میان 5 پیشنهاد  ارائه شده 2 پیشنهاد  گروه هیوز و  شركت بل  در نهایت  مورد توجه مسئولان ارتش آمریكا قرار گرفتند و بعد از ساخت نمونه ابتدایی طرحهای این دو شركت در نهایت  هم مدل 97/YAH-64 شركت هیوز بر مدل  409/YAH-63 شركت بل پیروز و  برای طرح هلیكوپتر آپاچی برای ارتش آمریكا انتخاب شد .

اولین پرواز نمونه اولیه هلیكوپتر آپاچی در 30 سپتامبر1975 بود اما تا سال 1982 و تا دریافت اولین سفارش نمونه ی دیگری از آن ساخته نشد در سال 1983 اولین نمونه ساخته شده هلیكوپتر آپاچی در بیرون از ساختمان شركت هیوز در آیریزونا ناپدید شد و بعدها معلوم شد كه سقوط كرده  كه تاثیر بدی بر طرح و مسئولان شركت هیوز گذاشت  . یك سال بعد از این حادثه مسئولان شركت مك دانل داگلاس طرح هلیكوپتر آپاچی را به مبلغ500 ملیون دلار از شركت هیوز خریداری كردند و این طرح بعد از ادغام دو شركت مك دانل داگلاس و بویینگ در سال 1996 طرح هلیكوپتر آپاچی از سوی صنایع هلیكوپتر بویینگ ادامه یافت  .

 

توسعه و بهینه سازی هلیكوپتر آپاچی :

دو نمونه از هلیكوتر در خدمت ارتش آمریكا هستند نمونه اول  AH-64A یا همان نمونهابتدایی ساخته شده و نمونه دومدی AH-64D با لقب لانگ بو است .از این هلیكوپتر نمونه های  B و C هم  ساخته شده ولی هرگز وارد خدمت نشدند . انگلیس  نمونه وست لند (Westland) از این هلیكوتر با كد (WAH-64) كه مدل سفارشی شده و تغییریافته  هلیكوتر آپاجی مدل دی (AH-64D) است را برای ارتش این كشور تولید میكند .

ساختمان هلیكوپتر آپاچی به گونه ای طراحی و ساخته شده  كه توانایی پایداری در تمام محیطهای جوی را دارد  و خلبان هلیكوپتر  میتواند با استفاده از سیستم پیشرفته (IHADSS) كه سیستم  كشف و شناسایی و هدفگیری اهداف  نصب شده در كلاه خلبان است  در روز و شب و تمام شرایط آب هوایی  به خوبی ماموریتهای خود را انجام دهد.  (IHADSS مخفف Integrated Helmet and Display Sight System ).  هلیكوپتر آپاچی از  وسایل پیشرفته و دقیق دیگر مانند آخرین سیستمهای آیونیكی و الكترونیكی  كه امكان شناسایی اهداف كاذب را به خلبان میدهد و دوربین  مادون قرمز براب استفاده در شب و نقشه راهنمای زمین و موقعیت دیجیتال خودكار و سیستم مكان یاب (GPS) استفاده میكند .هلیكوپتر آپاچی از سیستم  /15Y MOS 15X كه یك سیستم الكترونیكی تعمیر تسلیحات است به همراه سیستم  MOS 15R برای راهنمایی خلبان برای پیروزی آسان در نبردها است هم  استفاده میكند.

 

 

مشخصات عمومی هلیكوپتر آپاچی:

 به طور عمومی هلیكوپترهای آپاچی بر خلاف ظاهر ترسناك و پر ابهت خود ضعفهای زیادی دارند كه با دانستن این نقاط ضعف میتوان به راحتی به آپاچی ضربه زد و حتی این هلیكوپتر را نابود كرد . هدف از ساخت این هلیكوپتر درگیر شدن و نابود كردن وسایل زرهی و مواضع دشمن  در فواصل معین است . هلیكوپتر آپاچی در ماموریتهای خودمیتواند تا حدودی مستقل عمل كند كه به دلیل سیستمهای پیشرفته هدایت و ناوبری و سلاحهای گوناگون میباشد .

در ماموریتهای هلیكوپتر آپاچی یك نقص عمده در هلیكوپتر آپاچی شناسایی شد كه آسیب پذیری زیاد این هلیكوپتر در برابر حملات نیروی زمینی یا آتش نیروی های زمینی (آتش پدافند و موشكهای دوش پرتاب و .... )  بود . در  جنگ دوم عراق در سال2003 حدود80% هلیكوپترهای آپاچی بر اثر آتش زمینی آسیب دیدند  و در جاهای كوهستانی آسیب پذیری بیشتری دارند و عموما هلیكوپتر آپاچی در  جنگ شهری و یا در برابر نیروهایی كه كمین كرده اند ضعف دارد  . زیرا نیروهای پیاده از حفاظت بیشتری  برای استتار و مخفی شدن برخوردار هستند و هلیكوپتر آپاچی هم نمیتواند در اكثر مواقع این كمین ها را شناسایی كند . در جنگ عراق نیروهای عراقی و نیروهای شورشی بعد از جنگ با هدف قرار دادن سیستم كنترل  هلیكوپتر  و ورودی و خروجی موتورهای هلیكوپتر بارها باعث صدمه دیدن و فرود اظطراری و  یا حتی از كار افتادن این هلیكوپتر شده است . هلیكوپتر آپاچی در برابر آتش سلاحهایی مانند مسلسل  هم تا حدی آسیب پذیر است  و این هلیكوپتر برای حمله به هدف از فاصله بیشتر از 850 متر استفاده میكند. از دیگر نقاظ ضعف این هلیكوپتر آپاچی این اسن كه تنها میتواند به روی یك هدف تمركز كند و  با یك هدف درگیر شود و در صورت وجود تعداد زیادی هدف و فاصله داشتن اهداف آسیب پذیر و ناكارامد است .

  برای مقابله با این وضعیت دشوار در نقاط مختلف هلیكوپتر ژره محافظ  بیشتر استفاده كرده اند ولی با وجود تمام این سخنان هلیكوپتر آپاچی  از سایر هلیكوپترها دیگر موفق تر است  به دلیل آنكه  تسلیحات بیشتری حمل میكند و سرعت بیشتری دارد و از قدرت مانور زیادی برخوردار است . هلیكوپتر آپاچی با تمام ضعفهایی كه دارد  مقاوم ترین و موفق ترین هلیكوپتر ارتش آمریكا است  و با توجه امكان استفاده از موشكهای سایدوایندر امكان درگیری و نبرد با هواپیماها را هم دارد . از هلیكوپتر های آپاچی بیشتر به صورت تركیبی استفاده میشود یعنی اینكه در یك گروه به پرواز در می آیند و یك گروه وظیفه حمله به اهداف را دارد و گروه دیگر برای پشتیانی از هلیكوپترهای مهاجم در برابر خطرات است . از هلیكوپتر آپاچی برای پشتیبانی نیروی زمینی و هدایت آتش توپخانه هم استفاده میشود

معرفی نمونه های مختلف هلیكوپتر آپاچی :

*هلیكوپتر آپاچی مدل ای  AH-64A:

این نمونه مدل اولیه این هلیكوتر است  و هم اكنون در حال جایگزینی با نمونه جدیدتر هلیكوپتر آپاچی یعنی لانگ بو میباشد .

       *هلیكوپتر آپاچی مدل دی  AH-64D :

این نمونه مدل بهینه سازی شده نمونه ابتدایی میباشد  كه در آن از گیرنده های حساس و پیشرفته و تسلیحات  پیشرفته تر استفاده شده است و از مهمترین تغییرات در این نمونه نسبت به نمونه ابتدایی در اضافه كردن FCR رادار كنترل آتش(Fire Control Radar) است كه در بالای  پره های هلیكوپتر نصب شده است و از آن در شناسایی اهداف و خطراتی كه هلیكوپتر را تهدید میكن استفاده میكنند ارتفاع زیادتر  سیستم FCR و پوشش جاذب امواج رادار  به خلبان هلیكوپتر كمك میكند تا با پنهان شد در پشت یك درخت و یا ساختمان  و یا هر نوع مانع دیگه بدون انكه دیده شود محیط را زیر نظر داشته باشد و اهداف را شناسایی كند و با استفاده از اصل غافلگیری به انها حمله كند . سیستم FCR  توانایی شناسایی موشكهای شلیك شده به سوی هلیكوپتر را دارد  و با هشدار به خلبان میتواند از هلیكوپتر دفاع كند . از  دیگر تفاوتهای نمونه لانگ بو با نمونه ابتدایی در استفاده از موتورهایT700-GE-701C  و كاكپیت  یكپارچه برای دید بهتر  میباشد .

 

استفاده كنندگان از هلیكوپتر آپاچی:

ایالات متحده :

اولین نبرد این هلیكوپتر بعد از ورود به خدمت  در سال 1989 در هنگام حمله به پاناما بود . از هنگام ورود به خدمت تا به حال این هلیكوپتر در  ماموریتهای مهمی مانند جنگ اول و دوم  خلیج فارس  و افغانستان شركت داشته است  . هلیكوپترهای آپاچی  بزرگترین شكارچی تانكها و وسایل زرهی عراق در جنگ با این كشور بودند و قسمت زیادی از توان زرهی عراق را  نابود كردند .

اسراییل:

اسراییل با بهینه سازی این هلیكوپتر آپاچی مدل ای(AH-64A) و سازگاری با سلاحهای ساخت این كشور از این هلیكوپتر برای شلیك موشكهای هدایت شونده وسایر موشكها استفاده میكند .

مشتریان و قیمت هلیكوپتر آپاچی  :

قیمت نمونه ابتدایی هلیكوپتر آپاچی AH-64A 14.5 ملیون دلار است و  سنگاپور در سالهای1999 تا2001 تعداد 20 فروند هلیكوپتر آپاچی نوع دی هر كدام به مبلغ 56.25 ملیون دلار را خریداری كرد . یونان در سال2003 12 فروند هلیكوپتر آپاچی دی جمعا به مبلغ675 ملیون دلار را سفارش داد كه این رقم شامل تسلیحات و قطعات یدكی هم میشود .

 

تسلیحات مورد استفاده هلیكوپتر آپاچی :

 

 

یك توپ خودكار 30 میلی متری با 1200 گلوله و موشكهای هل فایر 1 و 2 / AIM-92 Stinger / AIM-9 Sidewinder/ AGM-122 Sidearm/ Hydra 70

 

كشورهای دارنده هلیكوپترآپاچی :

بجز آمریكا كشورهای اسراییل/سنگاپور/یونان/ژاپن/مصر/هلند/بحرین/عربستان/امارات/اردن/انگلستان هم از دارندگان این هلیكوپتر هستند .

 

مشخصات فنی هلیكوپتر آپاچی:

 

تعداد خدمه: 2نفر

ارتفاع :3.87 متر

قطر پروانه : 14.63 متر

وزن خالی: 5.165 كیلوگرم (بدون سوخت و اسلحه)

وزن قابل حمل : 8000 كیلوگرم

حداكثر وزن برخاست : 9.520 كیلوگرم

نیروی محركه : 2 موتور  توربوشفت  General Electric T701

حداكثر سرعت : 273 كیلومتر در ساعت

برد عملیاتی :  بدون سوخت گیری 480 كیلومتر و با  سوخت گیری 1900 كیلومتر

ارتفاع قابل  فعالیت : حداكثر 6400 متر

سرعت صعود : 13 متر در ثانیه

 منبعmilitary

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : حسن عبدپور

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • مطالب درج شده در این وبلاگ از نظر شما بازدید کننده محترم چگونه بوده است؟

نویسندگان